Dopiewo spotkania dla samotnych

Prowadzi Warsztaty Terapii Zajęciowej w Dopiewcu oraz Otuszu, na które uczęszcza łącznie 50 uczestników. Jest to w tej chwili największy Warsztat w całym powiecie poznańskim. Zajęcia w ośrodku odbywają się w sześciu pracowniach. Pracownia ogrodniczo - bukieciarka skupia się na kontakcie z przyrodą. Tuż za budynkiem znajduje się ogród, gdzie uprawiane są warzywa, wykorzystywane następnie w  pracowni gospodarstwa domowego.

Tu podopieczni Stowarzyszenia uczą się prac domowych, gotować, sprzątać itd.

Najnowsze wpisy

Jest także pracownia komputerowa, plastyczna, muzyczno — teatralna oraz technik różnych. Stowarzyszenie zorganizowało jak dotąd dwie aukcje obrazów malowanych przez swoich podopiecznych w  pracowni plastycznej. Na pierwszej sprzedano 50 obrazów na drugiej Środki pozyskane z  aukcji zasilają konto Stowarzyszenia. Niebawem odbędzie się trzecia.

Już dziś serdecznie zapraszamy. Działalność Warsztatów to także rehabilitacja. Większość uczestników oprócz niepełnosprawności umysłowej, jest dotknięta także różnymi schorzeniami fizycznymi. W tym roku, jesienią Festiwal odbędzie się już po raz dziewiąty. Organizuje także cieszący się dużą popularnością i  zainteresowaniem powiatowy turniej Bocci dla osób niepełnosprawnych. W ubiegłym roku w zawodach wzięło udział zawodników z  17 stowarzyszeń z terenu całego powiatu poznańskiego.

Dwa razy do roku — z  okazji.

stolorz.pl | Dąbrówka |Page 14, Chan |stolorz.pl"

Świąt Wielkanocnych oraz Bożego Narodzenia, Stowarzyszenie organizuje dla swoich członków i podopiecznych wielkie spotkania. Co roku organizowane są także wyjazdy, aby sprawdzić czego podopieczni się nauczyli i  jak reagują na świat im nie znany. Kilkudniowe wyjazdy odbyły się już między innymi do Karpicka czy Mierzyna. W ubiegłym roku wszyscy pojechali do Rewala nad morze.

Na takich wyjazdach uczestnicy najlepiej uczą się samodzielności. Czują, że są potrzebni i otwierają się. Dla osób nie uczestniczących w  Warsztatach w  każdą sobotę w Dopiewcu odbywa się także rehabilitacja. Stowarzyszenie utrzymuje się ze składek członkowskich, dotacji Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, darowizn od sponsorów, dotacji celowych na różnego rodzaju przedsięwzięcia ze Starostwa Powiatowego, Urzędu Marszałkowskiego i Wojewódzkiego, datków.

Było to spotkanie jubileuszowe Zakrzewskich Babek, które dokładnie rok temu rozpoczęły swoją działalność społeczną. Przez ten czas na zajęciach pojawiały się różne osoby. Na dzień dzisiejszy jest to stała grupa około 20 uczestników. I tym razem wierni bywalcy nie zawiedli. Wspólne robienie palm wielkanocnych odbywało się w doskonałej atmosferze. Czas spędzony na misternym układaniu gałązek wierzbowych i  ozdabianiu ich kwiatkami własnoręcznie wykonanymi z  kolorowej krepy, umiliła degustacja domowych wypieków.

Panie przyniosły ze sobą trzy rodzaje przepysznych ciast, dzieląc się jednocześnie przepisami na ich wykonanie. Może jest to dobry pomysł na jeszcze jedne warsztaty, tym razem kulinarne? W kwietniu Zakrzewskie Bab-. Jak zawsze we wtorki o godz. W tym miesiącu zajmiemy się m. Technika ta jest pracochłonna, ale daje niesamowicie realistyczne efekty.

Formularz wyszukiwania

Przedmioty wykonane z  papierowych witek po przemalowaniu wyglądają jak prawdziwa wiklina. Po co gromadzić makulaturę w domu jeśli można nadać jej tak interesującą formę, jednocześnie ucząc dzieci ponownego wykorzystania surowców wtórnych. Odbędą się również zajęcia decoupage przedmiotów ocynkowanych. Wiaderka, które będzie można postawić na parapecie z  ulubionymi wiosennymi kwiatkami lub ziołami, na pewno spodobają się każdemu, zwłaszcza jeśli będą udekorowane własnoręcznie.

Szczegółowe informacje o terminach zajęć znajdą się jak zawsze na stronie www. A w szkole w Dąbrowie W gronie 13 laureatów znalazł się jeden reprezentant naszej gminy - pan Tomasz Wożniak, który prowadzi pasjonujące lekcje o  starożytnym Egipcie. Ponadto jego cykl lekcji otrzymał najwyższą ocenę. Astrid Lindgren. W konkursie wzięli udział reprezentanci szkół z  Do-.

Łącznie rywalizowało 15 uczniów. W pierwszej części dzieci musiały odpowiedzieć pisemnie na 29 pytań związanych z twórczością patronki Szkoły Podstawowej w Dąbrowie. Po krótkiej przerwie, w  trakcie której uczniowie klasy IV zaprezentowali przedstawienie pt. Zakwalifikowało się do niej 5 uczestników konkursu. Odpowiadali na pytania oraz rozwiązywali łamigłówki. Wszyscy obiecali, że pojawią się ponownie za rok. W konkursie brali udział uczniowie szkół podstawowych z terenu naszej gminy, którzy rywalizowali w  dwóch kategoriach: klasy 0- III oraz IV- VI.

W niektórych szkołach eliminacje do konkursu były wieloetapowe i  naprawdę emocjonujące. Najpierw wybierani byli najlepsi mówcy w  poszczególnych klasach, którzy następnie na forum szkolnym prezentowali swe umiejętności. Młodzi aktorzy, aby jeszcze uatrakcyjnić przekaz, oprócz wspaniałej pamięci i umiejętności recytatorskich, zaprezentowali także przebrania odpowiednie do treści wiersza.

Celem konkursu jest propagowanie czytelnictwa, poezji wśród młodych czytelników, ale także prezentacja gminy Dopiewo na konkursie powiatowym, który w tym roku odbędzie się 12 kwietnia w Murowanej Goślinie. A wiersze piszą się same Przy okazji konkursu recytatorskiego poprosiłam o krótką rozmowę Panią Aldonę Latosik, poetkę z Zakrzewa. Puls Gminy: Jak zaczęła Pani pisać? Aldona Latosik: W młodości napisałam kilka wierszyków rymowanych.


  1. spotkanie singli tarnobrzeg;
  2. Aktualności (archiwum).
  3. Wyszukiwarka;

Pięć lat temu urodził się mój wnuk i zaczęłam znów pisać, najpierw wierszyki i wierszobajki dla dzieci, teraz piszę, i haiku, satyry, erotyki, wiersze białe, limeryki… Najbardziej lubię pisać wiersze rymowane, choć teraz jest moda na wiersze białe. Dlaczego Pani piszę wiersze?

Spełniam się w  pisaniu. Mam ogromną satysfakcję z tego powodu, że moje wiersze się podobają.

Gdzie można przeczytać Pani wiersze? Nie mam jeszcze wydanego tomiku z moją poezją. Póki co nie mam na to środków. Publikuję swoje utwory na portalach internetowych, które czyta Polonia na całym świecie np. Moje wiersze można także odsłuchać na youtube. Moje wiersze znalazły się w  3 antologiach, przygotowuję materiał do kolejnej. Co Panią inspiruje? Obrazek za oknem sprawia, że mam ochotę napisać wiersz. Wiersze i bajki, które piszę zanoszę do przedszkola w Zakrzewie, gdzie chodzi mój wnuk i Panie czytają je dzieciom. Jak napisać wiersz?

Kontakt z naturą jest dla mnie teraz czymś bardzo ważnym, do miasta już bym nie chciała wracać. Jakie ma Pani plany na przyszłość? Marzę o tym, aby wydać książkę dla dzieci. Jestem osobą straszą i  chciałabym coś po sobie zostawić.

Świnie wietnamskie znalazły dom

Jestem rodowitą poznanianką. Moja teściowa pochodziła z Zakrzewa, tu mieliśmy działkę i  tu się wybudowaliśmy. Od 36 lat już mieszkamy w  Zakrzewie. Kiedyś nie lubiłam wsi, nasz dom stał jak blok między żytami — samotny. W tej chwili okolica się bardzo rozbudowała, nie przypomina tej wsi sprzed. Dop westchnęła swemu Ewo, nasze miano to Dopiewo. Aldona Latosik. Puls Gminy: Dlaczego został Pan samorządowcem? Walenty Moskalik: Zawsze lubiłem pracować z  ludźmi.

Warsztaty w Dopiewie

Wywodzę się z  domu z  tradycjami. Mój dziadek — Michał Augustyniak był powstańcem Wielkopolskim i sołtysem już w  roku. Mój teść natomiast był sołtysem w  Skórzewie przez 34 lata. W pracy sołtysa pomagają mi bardzo żona i córki, właściwie cała rodzina pracuje razem ze mną. Dom jest cały czas otwarty dla mieszkańców, jeśli tylko ktoś jest w domu, to nikt nie odejdzie z kwitkiem.